/* reklama google adwords */ /* reklama adtaily */

Zawór EGR – czyszczenie czy zaślepienie

 

  1. Co to jest zawór EGR?
  2. Budowa zasada działania zaworu EGR.
  3. Objawy awarii zaworu EGR.
  4. Czyszczenie zaworu EGR.
  5. Co daje zaślepienie zaworu EGR?

Co to jest zawór EGR.

Skrót EGR pochodzi od angielskiej nazwy „Exhaust Gas Recirculation”. Zawór EGR, inaczej zwany zaworem recyrkulacji spalin jest rodzajem elektromagnesu zamontowanego w układzie wydechowym. Jego zadaniem jest kierowanie części spalin z powrotem do układu dolotowego. Ma to przede wszystkim znaczenie ekologiczne, ponieważ proces ten wymusza dopalenie się szkodliwych związków, powodując ich rozpad i lepsze wchłanianie przez atmosferę. Prawidłowa praca zaworu EGR wpływa więc pozytywnie na ekologię.

Budowa i zasada działania zaworu EGR.

Sama budowa zaworu EGR nie jest skomplikowana. Zawór EGR jest elektromagnesem. W dużym skrócie elektromagnes zaworu EGR powoduje otwieranie i zamykanie przepustnicy, przez którą część spalin wpada ponownie do komory spalania. Aby układ był szczelny stosowane są różnego rodzaju uszczelki, z których najbardziej charakterystyczna posiada otwory na całej swojej powierzchni tak, aby spaliny mogły przedostawać się w obrębie układu. Aby recyrkulacja spalin odbywała się porawnie musi być spełnionych kilka warunków, takich jak odpowiednia temperatura oraz odpowiedni skład mieszanki. Całością operacji recyrkulacji spalin steruje komputer centralny, który w odpowiednich warunkach pracy silnika otwiera lub zamyka zawór EGR. Zwykle w reakcji ponownego spalania bierze udział od 15-25% spalin. Ekologicznie ma to znaczenie, ponieważ w skład spalin wchodzą niebezpieczne dla organizmów związki w tym związki toksyczne i rakotwórcze.

Objawy awarii zaworu EGR.

Z czasem zawór EGR pokrywa się mazistą substancją będącą efektem spalania i zwyczajnie zapycha się. Jeśli zawór EGR zatnie się w pozycji zamkniętej z reguły nie wpływa to na samą pracę silnika a kierowca jest jedynie informowany przez komputer centralny o awarii zaworu EGR. Recyrkulacja spalin nie jest wtedy dokonywana. Jeśli zawór recyrkulacji spalin zepsuje się w pozycji otwartej możemy odczuć dodatkowe anomalia w pracy silnika. Są to nierówna praca silnika, nieprawidłową reackję na pedał gazu czy większe spalanie paliwa. Podczas nadmiernego przyśpieszania może pojawić się komunikat „check engine”. W przypadku silników diesel dochodzi element nadmiernego dymienia z układu wydechowego podczas przyśpieszania, przy czym jest to dym koloru czarnego. W komputerze centralnym zapisywane są błędy dotyczące nieprawidłowego składu mieszanki lub błąd wskazujący na wadliwe działanie zaworu EGR.

Czyszczenie zaworu EGR.

Zepsuty lub zapchany zawór EGR należy wymienić na nowy lub wyczyścić. Wymiana zaworu EGR na nowy jest dość kosztowna, ponieważ sam zawór kosztuje zwykle kilkaset złotych, w zależności od marki samochodu plus koszty jego wymiany. Dlatego wielu kierowców decyduje się na czyszczenie zaworu recyrkulacji spalin. Zawór EGR najlepiej wyczyścić zaraz po zauważeniu objawów jego awarii. Dzięki temu z dużym prawdopodobieństwem zawór nie będzie jeszcze tak bardzo skorodowany i zapieczony i nawet domowymi sposobami da się go wyczyścić.

Niestety, proces czyszczenia zaworu recyrkulacji spalin należy powtarzać cyklicznie, ponieważ jego czyszczenie pomaga na ok 50-60tyś km dla jazdy miejskiej. Jazda w trasie pomaga w samoistnym oczyszczaniu zaworu EGR, jednak z czasem i tak wymagana będzie nasza ingerencja. Czyszczenie polega na odkręceniu zaworu EGR oraz dokładnym usunięciu zalegającego tam nagaru, który pojawił się wewnątrz zaworu. Czyścić możemy sprężonym powietrzem oraz np. preparatem WD40. Elektromagnes powinien pracować swobodnie, bez żadnych zacięć czy oporów. Jeśli zauważymy, że elektromagnes nie pracuje poprawnie może on być skorodowany przez rdzę. W takim wypadku nawet oczyszczenie go z nagaru nie pomoże man na dłuższy czas i wymagana będzie wymiana zaworu EGR. Przy okazji wykonywanych prac dobrze jest sprawdzić również szczelność przewodów doprowadzających spaliny oraz przewodów podciśnieniowych, które są również wykorzystywane w niektórych zaworach EGR. Przed skręceniem i ponownym założeniem zaworu EGR warto sprawdzić, czy działa on poprawnie. W tym celu należy podłączyć przewody do zaworu EGR, uruchomić silnik i operując pedałem gazu obserwować, czy elektromagnes zamyka i otwiera przepustnicę. Przy składaniu zaworu EGR należy pamiętać o wszelkich podkładkach i uszczelkach, które były zamontowane oryginalnie, aby nie było żadnych nieszczelności w układzie dolotowym.

Co daje zaślepienie zaworu EGR

Zaślepienie zaworu recyrkulacji spalin polega na dołożeniu specjalnej uszczelki, której rozmiary są identyczne z oryginalną lecz jest ona pozbawiona otworów, przez które spaliny przedostawałyby się do układu dolotowego. Zaślepka kosztuje nieporównywalnie mniej niż cały zawór EGR. Jest ona wykonana ze specjalnego tworzywa, które posiada właściwości termoizolacyjne. Jest ona odporna na temperaturę nawet do 500st. Zaślepka ta jest dość miękka, co zapewnia wystarczające uszczelnienie zaworu bez potrzeby stosowania oryginalnej podkładki. Zaślepienie zaworu EGR powoduje, że spaliny nie trafiają ponownie do układu spalania stwarzając wrażenie, że zawór EGR jest cały czas zamknięty. Ponieważ zawór jest podłączony do komputera centralnego i pracuje normalnie (otwiera się i zamyka) komputer centralny nie wyświetla już błędu zaworu EGR a samochód pracuje normalnie. Należy przy tym pamiętać, że zastosowanie zaślepki na zawór EGR powoduje teoretycznie większe zanieczyszczenie powietrza toksycznymi spalinami. Różne badania wykazują jednak, że po zaślepieniu zaworu EGR ilość związków toksycznych jest i tak w granicach normy. W niektórych opracowaniach można znaleźć informację, że wyeliminowanie zaworu EGR poprzez jego zaślepienie a tym samym oszukiwanie komputera centalnego, który steruje systemem spalania prowadzi do wzrostu emisji cząstek stałych w silnikach diesel oraz niekontrolowanego wzrostu temperatury spalin w silnikach benzynowych. Oba te zjawiska mogą spowodować, że po pewnym czasie w układzie wylotowym nastąpią uszkodzenia, których naprawa będzie kosztowała więcej niż wymiana zaworu EGR.

Inni znaleźli tę stronę szukając:

Możliwość komentowania jest wyłączona.